Výsledek vyhledávání
Je sex skutečně hlavním rizikovým faktorem?
Vaše Idelyn blogerka

Je sex skutečně hlavním rizikovým faktorem?

Opakující se infekce močových cest

Pociťujete často při močení pálení, svědění nebo bolest? Chodíte často na toaletu? Opakující se infekce močových cest vám mohou znepříjemňovat život a mohou také negativně ovlivnit váš sexuální život. Konec konců kdo by chtěl mít pohlavní styk, když ho sužují tyto příznaky?


Infekce močových cest se nejčastěji nazývají nachlazení, katar močového měchýře nebo „líbánkové“ cystitidy (v důsledku sexuální aktivity). Každá druhá žena již nejméně jednou ve svém životě měla příznaky infekce močových cest, snadno to ale může být i opakující se problém. Infekce močové trubice nejčastěji způsobuje nepříjemnosti, ale v určitých případech může být ve vážnějších situacích postižen i močovod, močový měchýř a dokonce i ledviny. Většinu případů akutního nekomplikovaného zánětu močového měchýře způsobují bakterie.

„Líbánkové“ cystitidy nejen po svatbě

Faktem je, že aktivní sexuální život nebo dokonce intenzivní, delší pohlavní styk může zvýšit možnost výskytu infekcí. Často se po pohlavním styku objevují příznaky obtíží a bolesti. Vysvětlením je skutečnost, že při intenzivnějším pohlavním styku může dojít k drobným poraněním epitelové tkáně, což je povrch, který chrání vnitřní část pochvy.  Cystitida je pak způsobena přenosem bakterie z oblasti konečníku do močové trubice, k čemuž během pohlavního styku může dojít.

Proč jsou ženy tak snadno postiženy?

Jste-li žena, máte desetkrát vyšší pravděpodobnost, že vás zasáhne infekce močových cest, než muže. Jedním z klíčových důvodů je vaše močová trubice, která je mnohem kratší než u mužů a je blíže konečníku. Proto bakterie, které způsobují infekci, mohou snadněji postupovat močovými cestami hlavně během pohlavního styku. Ostatní faktory, které mohou způsobovat, že jsou ženy náchylnější k infekci močových cest, jsou močové kameny a vyhřeznutí dělohy.

Jak na zdravé močové cesty

Než zrušíte příští rande, vyjasněme si, že se nemusíte zdržovat sexu, abyste se vyhnula infekci močových cest. Velmi se však doporučují některá preventivní opatření. Dodržování následujících jednoduchých zvyků může napomoci snížení možnosti výskytu problémů močových cest.

  • Udržujte oblast genitálií stále čistou. Před sexem se umyjte a po pohlavním styku se vymočte, protože moč vyplaví z močové trubice bakterie dříve, než se mohou dostat dále.
  • Zejména zásadní je být hydratovaná, proto pijte tolik tekutin, kolik je možné. Každý den nejméně 2-3 litry čisté vody podle vaší hmotnosti.
  • Často konzumujte fermentované potraviny, zejména kefír, jogurt a kysané zelí. Tyto potraviny vám mohou pomoci udržovat rovnováhu zdravé vaginální flóry tím, že stěžují růst ostatních bakterií v blízkosti močové trubice.  
  • Raději se sprchujte, než koupejte ve vaně. Vyhněte se horkým lázním a vířivkám či Jacuzzi, protože když sedíte příliš dlouho ve vaně, bakterie se mohou snadno přesunout z konečníku do močové trubice.
  • Vyprazdňujte močový měchýř vždy, když cítíte potřebu, nečekejte příliš dlouho. Bránění se naléhavé potřebě jít na záchod by mohlo umožnit množení bakterií v močovém měchýři. Odvádějte tyto bakterie pravidelným močením.
  • Když jste na toaletě, utírejte se zepředu dozadu, aby se zabránilo bakteriím z oblasti konečníku dostat se do močové trubice.  
  • Nepoužívejte dámské hygienické spreje, které mohou dráždit močovou trubici a oblast genitálií.

Nahoru